Etä-Äiti

Viiden viikon eristys ohitse: Näen lastani jälleen! (tähän sydän-emoji)

Teksti:
Helka Belt

Oon superonnellinen, näin esikoistani viiden viikon tauon jälkeen!

Hän on täällä tänään, hän on täällä tänään, hän on täällä tänään!

Viisi viikkoa tässä vierähti, että emme nähneet. Ensin meni pari viikkoa ihan ns. tavallista erossaoloaikaa. Sitten alkoi koronaeristys ja tulin melkein heti flunssan oireisiin. Joten olimme muutaman viikon sen takia erossa, ettei häneen ja hänen perheeseensä tartu mikään.

Mutta nyt hän on täällä.

Sain syödä hänen kanssaan. Katsoa elokuvaa.

Kuunnella, kun hän nukkui omassa huoneessaan. Sanoa huomenta, nukuitko hyvin?

Syödä aamupalaa yhdessä.

Halata.

Korona eristää tällä hetkellä monia vanhempia ja lapsia toisistaan. Se tuntuu kamalalle. Jokin ulkopuolinen käskee, että nyt ei saa nähdä. Joillakin eristys jatkuu vielä viikkoja, kenties kuukausia. Jaksamista ihan älyttömän supermiljoona paljon teille. Ehkä aavistuksen vähän tiedän, mitä juuri nyt läpikäytte.

Sain viimein halata poikaani, pitää kädestä kiinni. Ihan kuin olisin ollut vankilassa, ja nyt päässyt vapaaksi ja nähnyt rakkaani jälleen.

Mikään ei voi kuvailla tunnetta, kun saa nähdä oman lapsensa pitkän tauon jälkeen. Olen onnellinen.

Lue myös:
Koronan takia en näe lastani viikkoihin
Onkohan minulla korona?
Korona ja eroperheet, miten toimia?
Miten Uudenmaan sulku vaikuttaa eroperheisiin?

Terveisin, Helka

 

X