
Valtava turvotus ja huonosti voiva vatsa – millä keinoin sain hyvän startin vatsan hyvinvoinnin edistämiseen?
Heräsin jossain vaiheessa siihen faktaan, että vatsani voi todella huonosti. Niin huonosti, että se vaikutti mielialaani ja vähensi haluani jopa siitä, että minua kosketetaan.
Alkutilanne oli todella huono – turvotus vei huomion muulta elämiseltä
- Vatsa oli turvonnut jo heti aamulla. Illalla näytin siltä, että olisin pitkällä raskaana.
- Minulla oli todella pahoja ilmavaivoja.
- Vatsa tuntui raskaalle, isolle ja pinkeälle.
- Tunsin itseni rumaksi ja en halunnut, että minua kosketetaan.
- Peilistä katsoi väsynyt ja ahdistunut nainen.
- Söin paljon herkkuja ja makoilin illat sängyllä, koska muuhun ei ollut energiaa.
Kyse ei ole siis siitä, että olisin lihonut tai minulla olisi paino-ongelmia. Ongelmana oli nimenomaan vatsan huono toiminta. En jaksanut enää liikkua ja ei oikein huvittanutkaan. Poikanikin huomautti siitä ja oli huolissaan, onko minulla kaikki hyvin. Koska näemme melko harvoin, minua alkoi mietityttämään, koska en jaksanut viettää hänen kanssaa laadukasta yhteistä aikaa. Myös miesystäväni huomasi huonon fiilikseni ja vaikuttipa oloni meidän intiimielämäänkin.
Jotain oli siis tehtävä. Mistä aloitin?
Ruoka-aineet, joita vältän ja toisaalta joita koetan syödä
Aloin ottamaan selvää, mitkä ruoka-aineet voisivat auttaa ja mitkä taas voivat vaikuttaa huonontavasti olooni. Minulla ei ole keliakiaa eikä laktoosi-intorelanssia, joten ne eivät ole syynä olotilaani.
Vähensin huomattavasti viljojen syöntiä, vaikkakaan en kokonaan lopettanut sitä. Kaura ei näyttänyt aiheuttavan turvotusta, joten jatkoin kuitenkin sen syöntiä. Vaihdoin leivät kauraleipään, lopetin pastan ja puurojen syömisen, paitsi kaurapuuron.
Vähensin myös maidon käyttöä, mutta en sitäkään lopettanut kokonaan. Jos käytän maitoa, käytän laktoosittomana; usein vaihdan jo kaura- tai mantelimaitoon. Juustoja syön edelleen.
Vähensin ns. FODMAP-hiilihydraattien syöntiä. Vaikka hedelmät ja vihannekset ovat yleisesti ottaen terveellisiä, jotkut niistäkin aiheuttivat joillakin valtavaa turvotusta; esimerkiksi muun muassa omena ja päärynä. Huomasin, että nämä hiilihydraattimuodot ilmeisesti sitten aiheuttavat vatsaani huonoa oloa, joten välttelen niitä. Näihin kuuluvat myös muun muassa vesimeloni, pähkinät, siemenet, ksylitoli ja parsa. Olen joutunut vähän kokeilemaan, mitkä käyvät vatsalleni ja mitkä eivät.
Lisäsin valtavasti sitrushedelmien, kurkun ja marjojen syöntiä. Teen paljon smoothieita ja hedelmäsalaatteja. Myös inkivääristä on ollut valtavasti apua. Juon illoin ja aamuin inkivääri-sitruuna-shotin.
- Inkivääri-sitruuna-shotti: raasta pieni määrä inkivääriä ja purista sitruunan mehu sekaan. Lisää halutessasi greippi tai appelsiini sekä ripaus persiljaa. Sekoita tasaiseksi esimerkiksi sauvasekoittimella.
Teen ruokani lähtökohtaisesti aina itse enkä osta valmiina, näin voin olla varma siitä, mitä syömäni ruoka sisältää.


Lisäsin liikuntaa ja vatsaan kohdistuvien jumppaliikkeiden tekemistä
Vesi paras voitehista ja liikunta toinen. On sanomattakin selvää, että liikunta edesauttaa ruuansulatusta, suolen toimintaa, yleistä kuntoa ja olotilaa.
Juoksen monta kertaa viikossa. Käyn myös tekemässä porrastreenejä. Minulla on nivelsairaus, joten joudun miettimään tarkkaan, mitkä lajit minulle käyvät. Myös poikani on lähtenyt mukaan näille lenkeille, joten olemme saaneet ihan erilaista yhteistä tekemistä.
#kesäkuntoon 💪 upea keli ☉❤❤😍 #etääiti #juoksulenkki #nautin #kesä
Henkilön Etä-äiti (@etaaiti) jakama julkaisu
Lisäksi teen vatsalihastreenejä päivittäin. Ne eivät ole pitkiä, vaan noin 10 minuutin ohjelmia. Näitä aion vähitellen lisätä. Näiden lisäksi teen myös jalkatreenejä ja pilatesharjoituksia, nämä myös kotona lyhyiden opasvideoiden avulla.
Mitä tuloksia on jo nyt tullut?
- Makeanhimo on vähentynyt.
- Vatsan turvotus on laskenut huomattavasti. Jos kuitenkin ns. lipsahdan ja syön esimerkiksi viljaa, turvotus tulee välittömästi takaisin.
- Kunto on parantunut ja mieli on paljon virkeämpi. Olen usein iltaan asti hyvin energinen ja hyväntuulinen, mitä en ennen ollut.
- Kuntoilun halu ja tarve on kasvanut.
- Jaksan paremmin olla lapsieni kanssa ja ottaa mieheni huomioon.
- Myös poikani on alkanut liikkumaan enemmän ja syömään terveellisemmin.
- Endorfiinin määrä on selkeästi lisääntynyt elimistössäni.
- Vatsan väänteet, ilmavaivat ja vatsan hankala olo ovat hävinneet.
Alussa kuitenkin tässä vielä ollaan ja aion jatkossakin raportoida, miten elämäntapamuutokseni etenee. Lisäksi aion kirjoittaa muistakin tekemistäni elämänmuutoksistani.
Energistä päivää toivottaa, Etä-äiti
Facebook || Instagram || Twitter
Kommentit
Olipa hyvä kirjoitus ♡
Mulla myös tullut nyt vatsanturvotus ongelmaksi, lähinnä itseäni häiritseväksi enkä tykkää, jos muut tuijottavat vatsanseutuani. Ei, en ole raskaana, vain turvoksissa.
Tässä postauksessa tulikin hyviä vinkkejä. Pakko ottaa ryhtiliike itsekin.
Tsemppiä elämäntapamuutokseen ♡
Kommentit
Ihanan hyvin oot perehtynyt asiaan ja selvittänyt mikä itsellesi toimii ja mikä ei! Mullakin ois kyllä petrattavaa, lähinnä sen huomaa siitä, että maha on aivan erinäköinen aamulla kuin illalla :- D
Liikunta ja itselle sopiva ruokavalio saavat ihmeitä aikaan yleisessä hyvinvoinnissa.
Hienoa, että olosi kohenee ja vielä hienompaa, että poika on treeneissä mukana.
Mulla on about kaikki samat ”oireet” kuin mitä sä kuvailit tuolla yllä.. enkä jaksa tehdä asialle mitään eli en viitsi aiheesta valittaa. Ehkä tässä pikkuhiljaa on aika ryhdistäytyä. Lähinnä ruokavalion ja -aikojen kanssa!
Olipa hyvä kirjoitus ♡
Mulla myös tullut nyt vatsanturvotus ongelmaksi, lähinnä itseäni häiritseväksi enkä tykkää, jos muut tuijottavat vatsanseutuani. Ei, en ole raskaana, vain turvoksissa.
Tässä postauksessa tulikin hyviä vinkkejä. Pakko ottaa ryhtiliike itsekin.
Tsemppiä elämäntapamuutokseen ♡