Hyvinvointi

Valkovuoto voi vaihdella voimakkaastikin

Teksti: Anna.fi

Olen 24-vuotias nainen ja syönyt ehkäisypillereitä noin kahdeksan vuotta aknen takia.

Valkovuoto voi kuukautiskierron eri viikkoina olla hyvinkin vaihtelevaa.

Aluksi söin useamman vuoden Diane Novaa, mutta vaihdoin sen Yasmin-pillereihin, koska valkovuotoni muuttui runsaaksi ja klimppimäiseksi eikä sillä ollut positiivista vaikutusta ihoni kuntoon. Yasminit tuntuivat aluksi hyviltä, ja noin vuoden niitä käytettyäni halusin kokeilla kuitenkin uudestaan Diane Novaa siinä toivossa, että se tällä kertaa auttaisi rasvoittuvaan ihooni.

Valkovuoto muuttui jälleen klimppimäiseksi ja myös rusehtavaksi pillerilaatan puolivälissä, joten päätin vaihtaa taas Yasminiin. Tällä kertaa valkovuoto ei palautunutkaan normaaliksi, vaan muuttui muutama viikko tyhjennysvuodon jälkeen klimppimäiseksi ja rusehtavaksi. Vähän ennen kuukautisia valkovuoto voi olla lähes mustaa. Kävin gynekologilla, joka ei löytänyt mitään vikaa.

Papa oli puhdas eikä ultraäänellä näkynyt munasarjoissa tai kohdussa mitään poikkeavaa. Kärsin myös kovista kuukautiskivuista ja epäilen endometrioosia. Mistä klimppimäinen ja rusehtava valkovuoto voi johtua ja tulisiko minulle tehdä lisätutkimuksia asian selvittämiseksi?

– Huolestunut

Lääkärin vastaus

Luonnollisessa kuukautiskierrossa emättimestä tuleva erite voi kuukautiskierron eri viikkoina olla hyvinkin vaihtelevaa: heti verisen vuodon jälkeen se voi olla kellertävää, sitten hyvinkin runsasta kirkasta, venyvää limaa ja kuukautisten lähestyessä tahmeampaa valkoista. Aivan kuukautisten alla valkovuotoon joskus sekoittuu verta, jolloin se värjäytyy rusehtavaksi.
Pillereitä, joissa kaikki tabletit ovat samanvärisiä, käytettäessä valkovuoto yleensä pysyy tasaisempana.

Nykyisin pillereissä käytetyt hormonimäärät ovat erittäin pieniä. Niinpä munasarjojen oma toiminta, joka vaihtelee suurestikin iän karttuessa, voi ”tunkea läpi”, minkä vuoksi sama pilleri voi eri elämänvaiheissa aiheuttaa erilaisia tuntemuksia. Pienetkin erot pillereiden hormonikoostumuksessa saattavat näkyä emätineritteen määrässä ja laadussa.

Jos kuukautisesi ovat pillereistä huolimatta kivuliaat ja ennen kuukautisia vuoto on mustaa, epäilen, että väri johtuu kohdusta tihkuvasta niukasta verestä. Tämän syynä saattaa hyvinkin olla endometrioosi. Ultraäänitutkimuksessa endometrioosi näkyy, jos sitä on verikystina munasarjoissa. Sisätutkimuksessa se voi tuntua aristavina nystyröinä kohdunkaulan takapinnalla. Näitä löydöksiä sinulla ei kertomasi mukaan ole todettu.

Endometrioosi on monimuotoinen ja vaikeasti diagnostisoitava tauti, jonka syy on tuntematon. Se voi löytyä vasta leikkaussalissa nukutuksessa tehtävässä vatsaontelon tähystystutkimuksessa, jolloin vatsakalvolla näkyy vain pieniä ruskeita pilkkuja. Niitä tuhotaan polttamalla, mutta ne voivat uusia helposti. Paras hoito tautiin on raskaus ja toiseksi paras pillerit. Mitään vakavaa syytä valkovuotoosi en keksi. Oletan, että klamydia on poissuljettu.

Liisa Myllynen, Naistentautien erikoislääkäri

X