
Raskaat omaishoitajavuodet uuvuttivat kansanedustaja Satu Hassin – kertoo Kotiliedessä leskenä kokemastaan syyllisyydestä: ”Välillä mietin, olisiko pitänyt jaksaa enemmän”
Kansanedustaja Satu Hassi menetti puolisonsa Jukka Valjakan puolitoista vuotta sitten. Jukka sairasti Parkinsonin tautia yli kymmenen vuotta, ja syksyllä 2020 hänellä diagnosoitiin ALS-tauti.
Kotilieden haastattelussa Satu puhuu yksin jäämisestä ja uupumuksesta, johon hän havahtui toimittuaan miehensä omaishoitajana useiden vuosien ajan. Välillä Satu kertoo miettineensä, miten pitkään hän enää jaksaisi.
” Olin Jukan omaishoitaja, vaikka en virallista statusta hakenutkaan. Jatkoin silti kansanedustajan työtä”, Satu kertoo Kotiliedelle.
”Osallistuin paljon kokouksiin etänä ja jos olin poissa, sukulainen päivysti meillä. Yöt hoidin Jukkaa. Se oli uuvuttavaa ja väsyin.”
Vuosien stressi purkautuu hiljalleen
Uupumus on oireillut Satun mukaan esimerkiksi siten, ettei hän ole pariin vuoteen jaksanut miettiä, mitä pukee yllensä.
”Eduskunnassakin olen pitkiä aikoja vain vuorotellut kahta vaatetta. Kai vuosien stressi purkautuu hiljalleen.”
Leskeksi jäätyään Satu on kamppaillut ajoittain myös ikävän syyllisyyden tunteen kanssa.
”Välillä mietin, olisiko pitänyt jaksaa enemmän”, Satu pohtii Kotilieden haastattelussa.
Suruprosessin aikana Satu on saanut apua vertaistuesta. Keskustelut muiden pitkäaikaissairauteen menehtyneiden läheisten kanssa ovat helpottaneet tunteiden käsittelyä.
”Moni muukin kokee riittämättömyyttä, ja siihenhän se johtaa, kun potilaat halutaan saada pysymään omaisten vastuulla mahdollisimman pitkään.”
Lue Satu Hassin koko haastattelu Kotiliedestä!
Lue myös:

Harvinainen aivosairaus muutti perheen elämän yhdessä yössä – Danista, 49, tuli vaimonsa omaishoitaja: ”Olin ainut, joka sanoi, että Lina otetaan kotiin”

Hilkka Ahde ryhtyi äitinsä omaishoitajaksi – kertoo asiasta Kotiliedessä: ”Meillä on aina ollut keskimääräistä tiiviimpi suhde”

Kommentit
Virkistä viikkoasi Annalla!
Katso tarjous