Xenia's day

Ihon kunto tällä hetkellä

Teksti: Anna.fi

Lupasin kirjottaa teille ihon tilanteesta kun siitä on tullut muutamia kyselyjä. Blogia pidempään seuranneet muistavat varmaan viime keväiset ja kesäiset iho-ongelmani, jotka juonsivat juurensa e-pillereiden lopettamisesta. Minä lopetin pillereiden syönnin keväällä 2012 pitkälti siksi että en tuntenut oloani omaksi itsekseni näiden ”keinotekoisten” hormonien vallassa. Huvittavaa sinänsä, että monesti iho-ongelmiin esitetään ratkaisuksi e-pillereitä, mutta mun kohdalla homma meni toisin päin. Mulla on aina ollut hyvä ja kohtuullisen ongelmaton iho, mutta sitten tuo pillereiden lopettaminen sai aikaan epätasapainon joka näkyi muun muassa hormoninäppyinä ihossa. Aluksi mä ajattelin näiden näppyjen ilmaantumisen jälkeen, että kyllä se aika ne kuittaa ja tuli sitä jonkin aikaa odotettuakin. Aurinko tuntui aina parantavan ihoa, mutta sit viime keväänä sain lopulta tarpeekseni kun tuntui että otsa on täynnä sellaista pientä näppyä joka tekisi vain mieli hioa pois. Tiedättekö sen fiiliksen kun huomaatte karheat hiuslatvat ja tekis mieli vain itse leikata ne saman tien pois. Mulla oli sama fiilis ihosta ja hävettääkin myöntää, että mä näpräsin ihoani aivan kauheasti ja tein sillä tavalla varmaan lisää hallaa sille. Mä luulen, että mulla noi ongelmat johtui siitä, että oma kierto ei lähtenyt lainkaan käyntiin pillereiden lopettamisen jälkeen. Niinpä sain viime keväänä keltarauhashormonikuurin, jota mun piti syödä kolme kuukautta putkeen. No, voitte kuvitella, että siitä se iho vasta hermostuikin ja samaten mieli, mä olin nimittäin noita hormoneja syödessäni kiukkuinen kuin mikä. No, turvotuksen, ihon huonon kunnon ja mielialavaihteluiden vuoksi lopetin hormonit kahden kuukauden jälkeen ja toivoin, että kyllä se kierto siitä alkaa itsestään vaikka viimeinen kuukausi jäikin väliin. Ja alkoihan se! 🙂 P1010309 No, tässä vaiheessa käännyin sit ihotautilääkärin puoleen joka määräsi mulle Differin – geeliä. Tuo geelihän on aika stydyä kamaa ja näinkin muutoksen ihossani aika nopeasti vaikka pakko sanoa, että ei se mikään miellyttävä keino ihon kunnon parantamiseen olekaan. Käytin geeliä aina tuonne elokuun alkuun asti ja koin jo ihon olevan kohtuullisen hyvässä kunnossa, mutta sitten tuli stoppi; sain nimittäin kauhean ihottuman eräänä päivänä tuota käyttäessäni. No, tuossa vaiheessa olin jo tietämättäni raskaana ja oletankin, että tuo ihottuma oli vain kehoni tapa sanoa, että älä käytä sitä geeliä enää, sitä kun ei sovi käyttää raskausaikana! No, odotin sitten kauhulla sitä minkälaiseksi ihoni menee raskauden aikana ja sen jälkeen kun hormonit jyllää taas kehossa ja tuon lääkkeenkin käyttö jäi pois. Onneksi nämä huoleni olivat turhia. Mun kohdalla se että keho alkoi toimimaan vaikutti myös ihoon, joka on ollut siitä asti taas siinä normaalissa hyvässä kunnossa mitä se on aina ennen ollut. Mulla siis ihon huono kunto johtui puhtaasti siitä, että kehon hormonitoiminta oli täysin stoppitilassa/sekaisin tuon hyvin monen vuoden e-pillereiden käytön jäljiltä. P1010320 Voitte varmasti uskoa, että minä en aio enää koskea ylimääräisiin hormoneihin, en vain siksi, että meillä on toiveissa toinenkin lapsi, vaan myös siksi, että ne eivät vain sovi mulle. Mä tunnen oloni paljon puhtaammaksi ilman pillereitä joten näillä mennään. Hassua on ollut muuten huomata, että lähes jokaisella e-pillerit lopettaneelle on ollut samanmoisia oireita kuin minullakin. Aika hurjaa, että tällainen ”sivuvaikutus” on jäänyt täysin piiloon, mulle kun se tuli täysin yllätyksenä. Eli summa summarum: mun oli pakko turvautua lisähormoneihin saadakseni oma keho taas ”käyntiin” ja sen seurauksena aloimme odottamaan tuota ihanaa tytärtämme ja minun ihoni parani takaisin siihen kuntoon mitä se yleensä on. Älkää olko yhtä hölmöjä kuin minä ja odottako vuotta ennen kuin marssitte lääkärille jos kierto ei ole palannut, sitä mä kadun jos en muuta! Onko siellä kohtalontovereita, joilla iho on mennyt huonoon kuntoon pillereiden lopettamisen jälkeen?

Lue myös

X