
Kemikaalittomampi koti - mistä aloittaa
linkit kaupallisia linkkejä
Tervehdys täältä. Meillä on tämä viimeisin flunssa kiertänyt silleen oikein hitaasti läpi, että kun yksi on parantumassa, toinen vasta aloittaa. Vanhimmat pojat olivatkin koko viime viikon kotona toisiksi nuorimman kuumeillessa ja yskiessä ja vanhinkin poika sai lopulta saman flunssan ja parannellaan sitä nyt vielä ainakin pari päivää – kunnes on yksi kuumeton päivä alla ja yleisvointi muutenkin normaali.
Joka tapauksessa. Pojat leikkivät toistaiseksi keskenään vauvan nukkuessa ja minä pääsin sitä myöten koneen ääreen.
Kuten tuossa edellisessä postauksessa sanoinkin, ovat kiinnostuksen kohteeni ja yleisesti elämänsuunta muuttunut aika paljon tässä kymmenen vuoden aikana, kuten varmasti meistä hyvin monella. Olen jo useamman vuoden ollut kiinnostunut siitä, miten voida optimoida meidän hyvinvointi (mihin muuten sairastelu kuuluu myös osana) ja samalla pyrkinyt vähentämään kemikaalikuormaa pikkuhiljaa.
Aloitin kodin tuotteiden vaihtamisen itseasiassa meidän toisiksi nuorimman taiveihottuman vuoksi. Hänellä oli 1,5 vuotta sitten, itseasiassa juuri samoihin aikoihin kun hän sai ne kouristelut, paha taiveihottuma käsivarsissa. Siihen kokeiltiin lääkärin määräämänä ties mitä rasvoja ja hydrokortisonia, mutta mikään ei auttanut. Vaihdoin silloin pyykinpesuaineen Sonettin hajuttomaan versioon ja rupesin tekemään pyykkietikan itse (väkiviinaetikka + eteeristä öljyä). Lopetin myös ns perusvoiteiden ja sen kortisonipohjaisen lääkevoiteen käytön (kun ei se auttanut) ja aloin käyttämään Balm you nilotica shea butter -voidetta ihottumaan useamman kerran päivässä ja se hävisi parissa viikossa. Olen sen jälkeen tilannut tätä rasvaa varmaan 10 purkkia ainakin ja käytän sitä aina lasten ja vauvan kuivaan ihoon, kasvot mukaan lukien. Voide on 100% karitevoita ja on todella hyvä herkälle, kuivalle ja ärtyneelle iholle, myös atooppiselle iholle.
Tuon ensimmäisen pesuainemuutoksen jälkeen vaihdoin kaikki kodin puhdistusaineet puhtaampiin tuotteisiin. Käytössä on mm Sonett-villan ja silkin pesuaine, Sonett yleispuhdistusaine, Sonett desinfiointiaine, Sonett nestemäinen sappisaippua tahranpoistossa ja keittiössä Attituden keittiösuihke ja Ecoverin tiskikonetabletit. ja käsitiskiaine
Kodin puhdistusaineiden lisäksi helppo tapa vähentää kemikaalikuormaa on ruuan säilytysastioiden vaihtaminen muovista lasisisiin, esimerkiksi Ikeassa on paljon vaihtoehtoja, sieltä kaikki meidän ruuansäilytysastiat. Lisäksi paistinpannujen vaihtaminen ”nonstick” pinnoitteisista teräspannuihin/hiiliteräspannuihin on ollut meidän muutos viimeisen vuoden aikana. Kun niillä tottuu kokkaamaan (pannu pitää kuumentaa tarpeeksi ennen kuin siihen lisää ruokaa), sekin on aika nonstick ja myös elinkaareltaan melkeinpä ikuinen. Rahaakin siis säästyy. Meillä käytössä Scanpanin paistinpannut, De Buyerin ohukaispannu ja Fiskarsin wokkipannut.
Näiden muutosten lisäksi pyrimme ostamaan luomua siinä määrin kuin sitä vain löytyy. Tähänkin liittyen on olemassa sellainen dirty dozen ja clean dozen listaus eri kasviksista ja hedelmistä. Googlatkaa! Pyrin ostamaan ainakin kaikki dirty dozen listalta löytyvät kasvikset ja hedelmät luomuna ja myös muut tuotteet mitä vain löytyy (esim maitotuotteet, kananmunat, kaurahiutaleet, pähkinät yms) . Ja toki hyödyntämään kauden kasviksia enimmäkseen – muuten tulisi todella kalliiksi. Punainen liha haetaan aina suoraan läheiseltä Bosgårdin luomutilalta ja pyrin välttämään mahdollisuuksien mukaan superprosessoitujen ruokien hankintaa kotiin.
Nämä nyt pieniä juttuja, mutta jotka itse olen kokenut meille tärkeiksi valinnoiksi. Olen lukenut aika paljon liittyen aiheeseen, mutten myöskään halua paasata. Jokainen uskoo mitä haluaa, mutta itse näen asian niin, että muutos kohti luonnollisempaa, kemikaalittomampaa ja torjunta-aineettomampaa ei voi koskaan mennä pieleen. <3
Kommentit
Kuulostaa puhtaalta. Googlasin vaan ja ilmeisesti ainakin likainen pyykki vaatii esikäsittelyn. Onko kellään kokemuksia? 🙂
Kommentit
Tämä oli aivan mahtava postaus! Lisää tällaista 😍😍
Hei ihana kuulla, että tykkäsit!<3
Hei, kannattaa katsoa Yle Areenasta löytyvä Verta, hikeä ja luksusta-sarjan ensimmäinen kausi. Siinä myös silmiä avaavaa sisältöä kemikaaleista vaatteissa. Itse olen atoopikko, jolla on ollut niin valtavat iho-ongelmat, että olen joutunut olemaan kerran 2 kk sairaslomalla putkeen vakavan tulehtumisriskin vuoksi. Tuolloin aivan ihana, erittäin pätevä ihotautilääkäri vinkkasi, että käytä ihoa vasten vain vaaleita vaatteita ja nuku valkeissa lakanoissa. Sen jälkeen, kun tätä neuvoa olen noudattanut, on iho-ongelmat helpottaneet merkittävästi (toki joudun edelleen käyttämään toisinaan ihan lääketeollisuuden tuotteita). Olen myös nyt 1 v.lle lapselleni pukenut alusta asti vaaleita vaatteita ja hänellä ei ole kertaakaan ollut iho-ongelmia, en ole rasvannut häntä kertaakaan. Liekö vaatteilla vaikutusta. Tästä toki olen saanut asiattomia kommentteja siitä, kuinka ihannoin valkoista enkä anna lapseni olla lapsi värikkäissä vaatteissa, mutta ne kommentit pyrin ohittamaan 🙂
Todella hyödyllinen postaus. En ollut tullut ajatelleeksi palmuja, vaikka pesuaineissa huomioitu jo kemikaalikuormitus.
Olipa kiva postaus! Mäkin olen lasten myötä halunnut siirtyä puhtaampiin tuotteisiin ja monet samat meilläkin käytössä. Yksi lemppari on myös Universal stone puhdistus”kivi”, jolla lähtee kyllä mitkä tahansa kalkit ja liat. Purkki kestää myös ikuisuuden. Teen myös siivoussuihketta itse etikasta, tiskiaineesta ja vedestä. Sekin tosi tehokasta! On myös kiva, ettei kaapissa ole sataa eri purkkia vaan samat tuotteet sopii moneen.
Myös ruuan suhteen olen muuttunut aina vain tarkemmaksi ja punaisesta lihasta ollaan luovuttu lähes kokonaan.
Hyviä muistutuksia! Joskus arkisetkaan asiat eivät ole parhaita mahdollisia vaihtoehtoja, kuten nuo muovipurkit vs. lasipurkit. Pikku hiljaa meilläkin koti muuttunut ”luomumpaan” suuntaan.
Ootko kuullut sellasesta pyykinpesuaineesta kun EcoEgg (https://ekoekoshop.fi/collections/ecoegg?gclid=EAIaIQobChMIw-me3qj0_AIVg-J3Ch0oaQ7KEAAYASAAEgIGlfD_BwE)? Miltä se sun mielestä vaikuttaa ainesosilta? 😋
Kuulostaa puhtaalta. Googlasin vaan ja ilmeisesti ainakin likainen pyykki vaatii esikäsittelyn. Onko kellään kokemuksia? 🙂
Tämä oli kiva postaus, näitä on mietitty viimeisen vuoden aikana oikein urakalla meidänkin perheessä. Kiinnostaisi kuulla myös mitä tuotteita käytätte esim. lapsilla ja aikuisilla hiustenpesuaineina?
Lapsilla on Sonettin pesuaine (sellainen oranssi purkki, etsin linkin), ja meillä on Weledan ja Sonettin pesuainetta ja käsisaippuaa ja Dr Bronner’s palasaippuaa, jota voi käyttää niin käsiin kuin kroppaan. Hiuksiin on etsinnässä mulla täydellinen shampoo. Itseasiassa nyt pari testissä paraikaa. Kokeilin kolme cosmeticsin palasaippuaa ja se jätti oman tukan lähmäiseksi vaikka käytin etikkahuuhdetta, mut monella muulla se on toiminut. Paras shampoo ja hoitoaine toistaiseksi ollut Bruns merkin. Pitääkin tehdä ihan postausta näistä!<3
Hei,
Oon seurannut sun blogia pitkään. Ja taidan kommentoida ensimmäistä kertaa. Sun viimeisimmät postaukset on olleet tosi hyviä. Puhut tärkeistä aiheista. Ihana olisi kuulla lisää. Toivon sulle ja perheellesi kaikkea hyvää 💖
Kiitos!<3
Minä myös vaihdoin kaikki kodin pesuaineet taannoin noihin Attituden tuotteisiin, aivan huippuja olleet kaikki!
Ne on tosi hyviä! 🙂
Olisi hienoa jos tällainen ajattelu valtavirtaistuisi – ihan myös ympäristösyistä. Vaikka Suomessa toki jätevedenpuhdistus toimii kiitettävästi, mutta silti sitä haitallista ympäristökuormaa saataisiin huomattavasti vähenemään korvaamalla synteettiset kemikaalit biohajoavilla, ekosertifioiduilla ja vastuullisesti vähäpäästöisesti tuotetuilla tuotteilla. Musta on suoraan sanottuna outoa, että niin iso osa ihmisistä yhä levittää iholleen erilaisten voiteiden ja meikkien muodossa esim. muovia ja lopulta huuhtelee ne viemäristä alas ja kyllästää myös vaatteensa aikamoisilla myrkyillä, etenkin pyykinpesuaineiden synteettiset hajusteet on sellaista kamaa että huhhuh.
Toki sertifioitu ekokosmetiikka on saatavuudeltaan heikompaa ja usein myös ”normituotteita” kalliimpaa, mutta onneksi nykyään laatua saa edullisestikin ihan lähikaupasta. Esim. Pirkalla on nykyään Ecocert-sarja, johon olen ollut tosi tyytyväinen! Suosittelen etenkin tiskiainetabletteja. Myös jauhemainen pyykinpesuaine, tiskiaine ja keittiösuihke ovat pysyvästi jääneet käyttöön. Ja mulla siis n. 8 vuoden kokemus ekotuotteiden käyttäjänä, eli kaikenlaista on tullut kokeiltua. Huteja onneksi osunut vain vähän kohdalle, kun olen etsinyt etukäteen tietoa ja suosituksia toimivista tuotteista.
Uskon että monella voi olla iso kynnys siirtyä ekokosmetiikan ja -kodintuotteiden käyttäjäksi, jos ei tunne eri merkkejä, tuotevalikoimaa ja toimivimpia tuotteita eikä ole aikaa tehdä taustatyötä. Itse suosittelen siivoukseen ja pyykinpesuun Ecodoon, Sonettin ja Pirkan ohella Greenscents- ja Sodasan-sarjoja (saa tilaamalla). Ekotiskikoneaineista Klar on pomminvarma, yleensä toimii niilläkin joilla muut tuotteet eivät tee sitä ihan parasta jälkeä. Mut itsellä tosiaan Ecocert-Pirkkakin pelittää yhtä hyvin ja kehuja olen kuullut muiltakin!
Shampoot ja muut hygieniatuotteet eivät olekaan ihan niin suoraviivainen juttu, koska tarjontaa on paljon ja erot toimivuudessa, laadussa ja tuoksuissa sekä ennen kaikkea yksilöiden tarpeissa ovat suuria. Ekoshampooseen siirtymisen myötä mulla loppui päänahan kutina ja entisellä puolisolla hilseily. Ois kiva jos kirjoittaisit teidän valinnoista myös sillä rintamalla! 🩷