Ihmiset

10 vuotta nuoremman Hunks-tanssijan löytänyt Johanna Pakonen Seurassa: Ei seurustelisi miehen kanssa, jolla on lapsia aiemmasta liitosta

Laulaja Johanna Pakonen, 41, seurustelee itseään 10 vuotta nuoremman Hunks-tanssijan Antti Lehdon kanssa. Seuran haastattelussa Johanna paljastaa, että ikää oleellisempi kysymys hänelle on miehen elämäntilanne.

Teksti:
Outi Pippuri
Kuvat:
Om-Arkisto

Johanna Pakonen seurustelee itseään 10 vuotta nuoremman Hunks-tanssijan kanssa.

Laulaja Johanna Pakonen, 41, seurustelee itseään 10 vuotta nuoremman Hunks-tanssijan Antti Lehdon kanssa. Seuran haastattelussa Johanna paljastaa, että ikää oleellisempi kysymys hänelle on miehen elämäntilanne.

Laulaja Johanna Pakonen, 41, kertoo Seurassa rakkaudestaan Hunks-tanssija Antti Lehtoon, 30.

Oulussa asuva Johanna ja Helsingissä asuva Antti ovat eläneet etäsuhteessa vuoden.

– Ajattelemme asioista samansuuntaisesti. Olemme molemmat pohdiskelijoita, Antti välillä syvemmin kuin minä. Lisäksi Antti on sillä tavalla auki, että uskaltaa puhua asioitaan ja ajatuksiaan ääneen. Hän ei pelkää mielipide-eroja, ei myötäile tai hae hyväksyntää. Se on äärettömän viehättävää, Johanna sanoo Seuran haastattelussa.

Myös Antti kuvailee kaksikon rakkautta ainutlaatuiseksi.

Ikäerolla ei ole väliä

Parilla on ikäeroa kymmenen vuotta, mutta Johanna sanoo Seurassa, että hänelle ikää oleellisempi kysymys on miehen elämäntilanne.

– Usein menneisyyden taakka roikkuu pahasti miehen mukana vanhojen ihmissuhteiden muodossa. Varsinkin jos on lapsia. Minä en ole tyyppi, joka lähtisi sellaiseen mukaan. Minulla ei riittäisi hermo eikä kärsivällisyys kenenkään toisen ihmisen entiseen elämään, Johanna sanoo.

– Kaikki pisteet Antille, että hän on täysillä mukana. Minusta ei olisi samaan.

Johannalla on 5-vuotias Nelli-tytär aiemmasta avioliitostaan.

Johanna kertoi vuosi sitten Annassa avioeron opettaneen hänelle, miten tärkeää itsenäisenä pysyminen on parisuhteessa.

– Hyvän ja kestävän parisuhteen avain on mielestäni itsenäisyys ja riippumattomuus kumppanista. Täytyy olla myös omaa elämää ja omia mielipiteitä. Vaikka ollaan yksikkö ja monella tapaa sulaudutaan yhteen, täytyy silti pysyä kahtena erillisenä ihmisenä. Vaikka oltaisiin sata vuotta yhdessä, molemmilla saa olla omat ajatusmaailmansa, Johanna sanoi tuolloin.

Lue myös:

Johanna Pakonen rakastui Hunks-tanssijaan, etäsuhde yllätti: ”Kaikki nahistelumme johtuvat ikävästä”

Laura Honkasalon kolumni: Ei enää ikinä uusperhettä, kiitos!

Laulaja Johanna Pakonen: ”Ero opetti, että kannattaa pysyä itsenäisenä”

Roolit vaihtuvat uusperheessä: hyvä äitipuoli ja paha ex-vaimo

Uudestaan avioitunut Kirsi Piha: ”Lapsen jakaminen avioerossa oli aluksi kauheaa”

Uusperheen äiti Krisse Salminen: ”Oikea kumppani saa minut tuntemaan ylpeyttä itsestäni”

X