
Uutta kotimaista Sisu-elokuvaa tähdittää komea porukka samaa perhettä – ohjaaja, päärooli, sivuosa, koira…
Ohjaaja Jalmari Helander ja näyttelijä Jorma Tommila ovat tehneet pitkään töitä yhdessä. Jormaa ja Jalmaria yhdistää töiden lisäksi suku, sillä Jorma on naimisissa Jalmarin siskon Ida Helander-Tommilan kanssa.
Sukulaisuus ei ole ollut rasitteena parin yhteistyössä.
– Ei minun mielestäni. Siitä, että olemme läheisempiä ihmisiä, on ollut itse asiassa paljon hyötyä. Se on auttanut monessa asiassa, kertoi Jorma Sisu-elokuvan kutsuvierasensi-illassa.
– Elokuvan tekeminen on Jalmarille elämäntapa. Hänen kanssaan ei voi hirveän kauaa keskustella ennen kuin tavalla tai toisella siirrytään puhumaan elokuvista.
Kyseisessä uusimmassa yhteistyössä Sisussa näyttelee myös Jorman poika Onni Tommila.
Vaasan kaupunginteatterissa pitkän uran tehneen Jorman puoliso Ida ei tällä kertaa osallistunut elokuvan tekoon – toisin kuin koko muu perhe.
– Meidän koko perheemme oli mukana, koirakin! Itse olin vain taustajoukoissa kotona tsemppaamassa. Saan olla kyllä heistä tosi ylpeä, Ida toteaa Sisun kutsuvierasensi-illassa Helsingin Tennispalatsissa.
Leffa kuvattiin Suomen Lapissa, ja ensimmäinen kuvauspäivä oli jo pari vuotta sitten syksyllä. Kuvausten aikana Idalle ehti iskeä melkoinen ikävä.
– Koiraa oli niin kova ikävä, että piti hankkia toinen sillä välin, Ida naurahti.
Ida ja Jorma tapasivat toisensa aikoinaan elokuva-alalla. Nyt Ida työskentelee Vaasassa kuvataideopettajana.
– Jatko-opiskelin kuvismaikaksi ja viihdyn kyllä todella hyvin, Ida totesi.
Sinua saattaa kiinnostaa myös:

Pitkittyneen stressin taustalla jumittunut vagushermo? Näin tunnistat, toimiiko vagushermosi oikein – ja aktivoit sen tarvittaessa uudestaan

Jos painonpudotusurakka lannistaa, ota maltillisempi tavoite – jo näinkin pieni painonpudotus tuo monia terveyshyötyjä

Kommentit
Virkistä viikkoasi Annalla!
Katso tarjous